top of page
 • Artur Skubera

Test poduszki p/odleżynowej. Badanie potrzeb.

Zaktualizowano: 3 kwi 2023

Jak wiecie jakiś czas temu poprosiłem na FB o wykonanie ankiety dotyczącej potrzeb, jakimi kieruje się osoba kupująca poduszkę przeciwodleżynową. Pytań było kilka:


 1. Poduszka powinna zapewniać warunki do przeciwdziałania powstawaniu odleżyny. Obejmować jak największy obszar bioder w celu równego odciążenia miejscowego na skórę.

 2. W miejscach w których powstała odleżyna, poduszka powinna mieć możliwość przystosowania jej do całkowitego odciążenia narażonych tkanek. To znaczy do wymodelowania jej w sposób wymagany lub odciążenia obszaru, pola podparcia, gdzie tworzy się odleżyna.

 3. Wymogi higieniczne - poduszka powinna dać możliwość doprowadzenia jej w krótkim czasie do ponownego używania po jej zabrudzeniu. (pranie, suszenie)

 4. Jak ważna jest dla Ciebie cena poduszki p/o.

 5. Możliwość refundacji - poprzez refundacje NFZ zakupu poduszki przeciwodleżynowej.

 6. Waga poduszki - Każda poduszka przeciwodleżynowa swoje waży, więc to dodatkowy ciężar do poruszania się na wózku. Waga zależna jest od wkładu oraz materiału użytego do jej produkcji.

 7. Zmiana jej wysokości. Niekiedy użytkownicy wózków mają potrzebę regulacji wysokości poduszki w ciągu dnia lub na specjalne okazje. Zmiana wysokości całej poduszki lub poszczególnych jej części.

 8. Korekcji wad postawy - odleżyny mogą powstawać z uwagi na złe ustawienie bioder czy skrzywień kręgosłupa. Warto pamiętać, że poduszka powinna mieć możliwość korygowania takich ustawień, ciągle dając maksimum wygody dla miejsca odleżyny.

 9. Certyfikaty CE i dopuszczenia do obrotu, jako produkt medyczny.

 10. Gwarancji. Standardowo jest 2 lata, a co było by gdyby była dłuższa.

Dziękuję wszystkim, którzy wypełnili ankietę. Teraz mam pewność, że założenia moje były słuszne i parametry wyboru zostały wybrane prawidłowo. Oto wyniki z przesłanych ankiet które będą brane pod uwagę przy testowaniu poduszki p/odleżynowej.


W skali 0-10, parametry wskazywane przez ankieterów w poszczególnych pytaniach były zaskakujące. Szczególnie jedna, dotycząca ceny, Kilka osób zaznaczyło, że cena nie jest najważniejsza a wagę tej cechy ocenili na 6,5. Spodziewam się że jest to grupa osób, która albo ma dużo pieniędzy albo stawia się w pozycji zakupu impulsowego co było by wytłumaczalne. Myślę sobie również, że jeśli zakup poduszki byłby robiony jako zrzutka lub impulsowo to cena nie stanowiła by problemu.

Wszyscy ankieterzy zaznaczyli, że ważne, aby poduszka miała wsparcie finansowe poprzez refundacje - tego nie trzeba tłumaczyć.:)

Waga poduszki jest najważniejsza - wszyscy uczestnicy zaznaczyli 10. Nie mogło być inaczej bo to ważny parametr przy napędzaniu wózka samodzielnie i przez opiekuna.

Zastanawiające jest, że część z ankieterów nie uznała, że certyfikaty i dopuszczenia są tylko trochę ważne - średnio waga 7,6. Jak dla mnie jeśli międzynarodowy instytut badań produktów medycznych potrafi zbadać poduszkę pod kilkoma parametrami i porównać je do wszystkich poduszek to warto takie opracowanie przeczytać.

Gwarancja - średnia oceny to 8.3. Przypuszczam, że część z ankietujących chce dostać nową poduszkę co jakiś czas niż korzystać z jednej przez dłuższy okres. Tak naprawdę nie wiem z czego to wynika. Z rozmów z użytkownikami ważne jest jednak, aby poduszka służyła co najmniej przez okres gwarancji bez potrzeby jej naprawiania, klejenia czy szycia.

Możliwość przystosowania poduszki pod indywidualne wymogi wysokości poduszki oraz korekcji wad postawy zaskoczył mnie, ponieważ każdy z ankieterów uznał to za inny wagowo parametr podczas jej używania. Wynik -7,6.


Wszyscy wiemy jak ważna jest poduszka przeciwodleżynowa. Jako fizjoterapeuta siedziałem przez kilka dni na większości poduszek p/o dostępnych w kraju. Testowałem je pod wymogi osób niepełnosprawnych oraz tych " innych" . Ci inni chodzący, pracujący i mają bóle kręgosłupa. Może i oni powinni siedzieć na dobrze dobranych poduszkach.

Oto wyniki ankiet:

pyt 1. -------- 10.00

pyt 2. -------- 9.00

pyt 3. -------- 10.00

pyt 4. -------- 6,50

pyt 5. -------- 10.00

pyt 6. -------- 10.00

pyt 7. -------- 7,60

pyt 8. -------- 9,50

pyt 9. -------- 7,60

pyt 10. ------ 8.30


Wszystkie pytania były zasadne o wysoko oceniane. W najbliższym czasie opiszę poduszki przeciwodleżynowe oferowane w kraju i opublikuje test poduszek. Zobaczymy która z nich jest najlepsza. Może coś nas zaskoczy.


Przeczytajcie zasady podstawowe doboru poduszek do wózka inwalidzkiego.


Jeśli chcielibyście coś dodać to zapraszam do mnie na info@drwozek.pl .

Wszystkie uwagi mile widziane. Zapraszam tych z wieloletnim doświadczeniem w siedzeniu na poduszkach przeciwodleżynowych.


Miłego dnia

Artur


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page