top of page
  • Artur Skubera

Wózek - Łuk sport.

Ostatnio zostałem zaproszony na Mistrzostwa Polski w strzelaniu z łuku w Bytomiu ( 20-21.08.2022 ) Pojechałem i nie tylko obserwowałem wyniki zawodów, ale przyglądnąłem się całej otoczce technicznej i co najważniejsze wózkom. Cały urok z tego patrzenia to zaskoczenie oraz jak celnie i mocno można trafić w tarczę.


Kilka słów o zawodach.

Zawodnicy zgłaszają się na zawody poprzez zgłoszenia klubowe. Tylko tak możesz wziąć udział w zawodach rangi ogólnopolskiej. Przyjeżdżają, biorą swoje numery startowe i rozkładają cały sprzęt. Łuki, stojaki dla nich, lornetki i lunety na stojakach, Towarzyszą im oczywiście trenerzy, rodzina i wolontariusze. Pełno toreb, skrzynek i całego tego sprzętu.

Po przygotowaniu i zajęciu miejsca na liniach oddają próbne strzały w celu ustawienia łuku na jak najlepszą trajektorię lotu.


Wózki. Najwięcej było GTM ale były też Kuschall wózki firmy Sunrise Medical. Były to wózki na ramach zamkniętych oraz otwartych. Logiczne jest, że najważniejszą cechą jest to, aby wózek nie był miękki podczas oddawania strzału, więc sztywność wózka jest najważniejsza. Podpytywałem uczestników zawodów i drugim elementem jest poduszka. Ona też ma za zadanie przenieść sztywność wózka od pośladków, a później do całego tułowia. Ważne jest to, że w momencie celowania oraz tej małej części sekundy podczas jej wypuszczania, nic nie może drgnąć. Setna część milimetra na łuku przy wystrzale powoduje zmianę o 5-10 cm na tarczy.


Koła w wózku są pompowane do nominalnych ciśnień ale w większości są to opony wysokociśnieniowe.


Słabo wypadają koła nienapompowane ponieważ cały wózek buja się przy podnoszeniu łuku w górę. Przednie kółka powinny być ustawione do przodu, aby zwiększyć stabilność wózka( większa odległość kół od siebie ). Część zawodników nie stosowała się do tego w żaden sposób, a i tak robiła niezłe wyniki.

Jeśli zawodnik jest niskiego wzrostu i ma krótszą rękę może dotykać cięciwą ciągów wózka. ( strzelamy na boczną stronę wózka) Widziałem, że niektórzy posiadają wymienne koła bez ciągów. to pozwala im na pełne naciągnięcie cięciwy.


Rywalizacja indywidualna:


Eliminacje 2 x 6 serii a w każdej serii po sześć strzał.

Suma punktów daje wynik i miejsce w rywalizacji.

Kategorie kobiece i męskie.

Później rywalizacja debli i drużyn na podobnych zasadach.


Każdy posiadający wózek może zapisać się do klubu i rozpocząć treningi. Strzelać każdy może,

ale strzelać nie każdy potrafi. Dlatego tak ważne jest, aby strzelać w tarczę ponieważ może zdarzyć się, że za tarczą pojawi się......kot. Ten nicpoń przerwał zawody a ja mogłem tylko obserwować, jak sędziny przeganiają go z wału ziemnego..:)
Ciekawą rzeczą była metoda na przewożenie różnych elementów w wózku. Zobaczcie, jaki sprytny sposób znalazł jeden z zawodników.

Troszkę zmieniona, ale jaka funkcjonalna torebka.

Przerobiona ze zwykłej torby rowerowej, ale za to nie wadząca o koło i hamulec. "Czapki z głów."


Sport ten jest niszowy. Na łuki i oprzyrządowanie trzeba wydać ok 10 tyś pln, jak na początek. Później to już robi się studnia. Szansą jest dostanie się do klubu, który da łuk i trenera, później tylko trzeba strzelać i strzelać. Im jest się wyżej w rankingu tym pojawiają się pieniądze.


Kto zainteresował się tym sportem to zapraszam do Start Kielce do kontaktu.

Albo piszcie do mnie.

Czekam już na następne zawody.Artur - drwozek.pl

55 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page