top of page
  • Artur Skubera

Postawa na wózki inwalidzkim. Ważne paski oparcia...Jak wyregulować paski oparcia?
Paski oparcia w wózku inwalidzkim

Tylko niewielka ilość osób z niepełnosprawnościami zdaje sobie sprawę, jak ważna jest stabilizacja miednicy w prawidłowym ustawieniu. Stabilizacja taka daje lepsze czucie wózka i pewien rodzaj bezpieczeństwa podczas poruszania się. Wsparcie boczne, jakie użytkownik wózka otrzymuje poprzez boczki w wózku, stabilizuje ruch ucieczki całej miednicy, podczas np: schylania się na jedną stronę wózka oraz przy wykonywaniu szybkich skrętów/obrotów wózkiem. Zasada doboru szerokości wózka powinna być taka, że im ciaśniej, tym lepiej, o ile nie wytwarza to negatywnych skutków na skórę lub niepożądany efekt mięśniowy (np:skurcze nóg)

Drugą ważnym ustawieniem miednicy jest jej ustawienie w układzie przód tył. Miednica ustawiona w prawidłowo to miednica lekko pochylona do przodu. Rys 1.Niewielkie ruchy miednicy w pozycji siedząc
Prawidłowe ustawienie miednicy.

Rys 1.Miednica ustawiona w każdej innej pozycji zagraża układowi kostnemu, nerwowemu i skóry. Złe ustawienie miednicy powoduje zwiększone napięcie mięśni i ciągłą walkę tułowia z grawitacją

Miednica pochylona ku tyłowi powoduje zniesienie lordozy lędźwiowej i samoistne zsuwanie się z wózka do przodu. Najczęstszym powodem takiej sytuacji jest zbyt głęboki wózek lub przykurczone mięśnie pod udami. (zginacze podudzia min dwugłowy uda oraz pół ścięgnisty i pół błoniasty mięsień) ,o ile podudzia są wysunięte ku przodowi wózka, a nie pod wózek. Stopy schowane pod wózek pozwalają na zwolnienie napięcia mięśni i ustawienie miednicy w lepszym położeniu.

Tyłopochylenie miednicy to również ograniczenie zasięgu dla rąk w najbliższej przestrzeni.


Przodopochylenie miednicy uwypukla nadmiernie łuk odcinka lędźwiowego kręgosłupa, powodując rozciągnięcie powłok brzusznych i likwidację lub zmniejszenie kifozy piersiowej. Takie nienaturalne ustawienie tułowia ogranicza ruchomość kręgosłupa oraz powoduje zbyt duże nacisk na powierzchnie stawowe. Powoduje to stany zapalne, zwyrodnienia oraz bóle.


Jeśli nieprawidłowe ustawienie miednicy ma charakter "miękki" tzn. można go w prosty sposób skorygować wykonuje się to na dwa sposoby.


Miednica wymaga korekcji - użytkownik zjeżdża z wózka w przód.


Co zrobić aby ustawić miednicę w prawidłowym ustawieniu (Obraz 1) lekkiego przodopochylenia?


Paski opracia w wózku inwalidzkim. wózek o nazwie D200/30
Regulacja pasków oparcie - ile cm?

Należy popuścić pierwszy pasek oparcia od dołu (ten najbliższy siedziska) i wsunąć pupę jak najdalej można. Zazwyczaj producenci wózków pozwalają w ten sposób powiększyć głębokość siedziska o 2-4 cm. Jak dla mnie optymalne zwiększenie głębokości to 3 cm. (jest to odległość pozwalająca na akomodację tkanki tłuszczowej oraz kształtu miednicy na cofnięcie jej bez ucisku w rurki oparcia). Kiedy miednica już siedzi o 3 cm głębiej a stopy są pod wózkiem możemy sprawdzić, jak mocno należy naciągnąć pasek nr 3 oraz 4j . Uwaga!!! Drugi pasek powinien wspierać miednicę ale najważniejszy jest 3. (licząc od dołu. ) Jeśli zaciągniemy go mocno i jego położenie będzie na wysokości talerzy miednicy będzie on pochylał miednicę w przód. Ta siła działająca na prawidłowe ustawienie miednicy pozwoli na stworzenie lordozy lędźwiowej a w konsekwencji wyprostowanie tułowia i zmniejszenie napięcia mięśniowego.

Gwarantuje, że osoba będzie lepiej siedzieć i poruszać się na wózku, ale jak długo wytrzyma w takiej pozycji, to już inna sprawa. Uwaga!!! należy w obliczeniach ująć wysokość poduszki i jej ugięcie podczas siadania na wózek.


Miednicę można ją wspomóc pasami do korygowania postawy. Firmy takie jak BodyPoint, Thera Fit, Flex Point czy pasy firmy Vermeiren, znakomicie blokują ruch zsuwania się z wózka. Pas taki posiada nazwę pasa dwupunktowego.
Miednica wymaga korekcji, kiedy jest mocno wychylona ku przodowy.

Co zrobić aby ustawić miednicę cofając ją w tył. W tym przypadku nie pomożemy sobie popuszczając paski a wręcz przeciwnie naciągając. Naciągamy paski pierwszy i drugi a trzeci i kolejny możemy zluzować. Na kolce biodrowe z przodu miednicy ( ASIS ) zakładamy pas cztero-punktowy i korygujemy ustawienie miednicy. Jest to jedyny skuteczny sposób na skorygowanie miednicy z przodopochylenia.


Miednicę można ją wspomóc pasami do korygowania postawy. Firmy takie jak BodyPoint, Thera Fit, Flex Point czy pasy firmy Vermeiren. Pas czteropunktowy robi robotę.Postawa na wózki inwalidzkim. Ważne paski oparcia.


Ważne, aby pasy stosować zawsze z dobrą poduszką przeciwodleżynową. Pasy korekcyjne nie służą do noszenia ich przez cały dzień, ale od momentu ich założenia należy obserwować reakcję skóry i użytkownika i wydłużać czas ich noszenia. Stosowane są do wspomagania podczas trwających zabiegów kinezyterapii.


Postawa na wózki inwalidzkim. zobaczcie, małe paski w oparciu a tak pożyteczne elementy. Wspomagają i wymuszają dobrą postawę na wózku inwalidzkim. Oczywiście przedstawiona koncepcja jest zawsze tylko teoretyczną. Każda osoba z niepełnosprawnością jest inna i inaczej należy ustawiać paski oparcia lub stwierdzić, że należy zmienić oparcie na inne. Osoba z brakiem kontroli tułowia na wózątku musi być od początku posadzona na dobrze dobranym wózku w odpowiednią wysokością oparcia i dobrze wyregulowanymi paskami oparcia.

Ważne paski oparcia... Gdybyś chciał - ła zabrać głoś w dyskusji proszę o komentarz.
87 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page