top of page
Canvas 8.gif

Zdecydowana większość wózków dostępnych dzisiaj na rynku jest składana. Jest to istotne nie tylko w podróży ale także do wygodnego przechowywania wózka w domu.  Najczęściej spotykanym mechanizmem umożliwiającym złożenie wózka jest krzyżak montowany w ramie.  Aby złożyć wózek zazwyczaj niezbędny jest uprzedni demontaż podłokietników, podnóżków, zagłówka czy poduszki siedziska. Chwytając za siedzisko od strony oparcia oraz od strony przedniej wózka, podnosimy wózek. Złoży się on samodzielnie a zdemontowane części należy zabezpieczyć przed uszkodzeniem. 

Koła tylne demontujemy, naciskając szybkozłączki na zewnętrznej części osi. Szczególną uwagę należy zwrócić demontując poduszkę na siedzisku i przechowując ją w innym miejscu. Nie może być ona zgięta czy przyciśnięta z jednej strony. (szczególnie, jeśli jest żelową) 

Warto wiedzieć, że nie zawsze krzyżak jest najlepszym rozwiązaniem. Jego wadą jest zmniejszenie sztywności wózka oraz zwiększenie wagi. Dlatego w ultra lekkich wózkach aktywnych spotkać można często sztywną ramę. Nie sprawia to jednak,że wózka takiego nie można nazwać składanym. W wózkach aktywnych rama jest tak niewielka, że po demontażu kół, można go bez problemu transportować. Zapraszam również na stronę producenta Kuschall. Posiada on w swojej ofercie wózek składany o sztywności i wadze wózka aktywnego i innym mechaniźmie składania.

wheelie Light 3.jpg

Jako wzór doskonale przemyślanego składanego wózka uważamy wózek Weelie Light.

W wózku tym nie ma potrzeby demontowania poszczególnych elementów. Projektant zadbał o to aby można je było schować pomiędzy nad bocznymi częściami ramy. Dzięki temu wszystkie elementy są zawsze razem z wózkiem, nic się nie zgubi w transporcie.

kuschall_champion_push_mobility___5_750x

Składana Rama  - wózek aktywny.

Jeżeli ​planujecie podróżować z wózkiem albo przechowywać go dłuższy czas polecamy połączyć obie strony ramy przy pomocy paska. Ułatwia to jego przenoszenie i zabezpiecza wózek.

Zapraszam także do zapoznania się z artykułem ,,Dobry do podróży". Porady na temat wózków w transporcie  znajdziesz  tutaj.

Zestawienie wózkówi w kategorii składany.

bottom of page