top of page

Aktywny Tetraplegik

Z jedną sprawną ręką trudno sobie wyobrazić poruszanie się na wózku. Jakie czynniki należy brać pod uwagę wybierając wózek?

Waga wózka. - jedna ręka musi pchać wózek z całym ciałem. Każdy kg to zbędne obciążenie.

Zwrotność wózka


W zależności od sprawności użytkownika, wielkości porażenia wózek może mieć wyższe lub niższe oparcie. Nasz organizm działa symetrycznie, kiedy jedna ręka pracuje to druga stara się robić dla niej stabilizację i odwrotnie. Dlatego ważne jest aby wózek miał możliwość ,,zagospodarowania " ręki nieczynnej, czyli dodatkowej podkładki dla przedramienia. Chroni ona rękę przed upadkiem na zewnątrz wózka oraz pozwala na ustabilizowanie się podczas ruchów zdrową kończyną.


Drugą ważną sprawą w poruszaniu się na wózku jest zabezpieczenie osoby przez zsuwaniem się lub opadaniem na jedną ze stron. Służą do tego regulacje kąta siedziska, kliny siedziska, pasy i szelki. Te ostatnie bardzo fajnie stabilizują tułów o pozwalają na bardziej odważne ruchy kończyną górną.Wybierając wózek z opcją dla Hemiplegików określmy zapotrzebowanie na dodatkowe opcje dla wózka patrząc na swoją sprawność. Kiedy wiemy, że możemy się poruszać całkiem swobodnie z jedną ręką - wymieńmy napęd, w innych przypadkach doposażajmy wózek w wymienione powyżej opcje.


Jeśli jesteś osobą sprawniejszą wybieraj lekki wózek z napędem Hemi. W tej kategorii pojawia się wózek.Smart W wersji stabilnej firmy Meyra. Dobra waga od 10,5 kg.(bez napędu Hemi ). Ładny wygląd i dobra zwrotność to cechy, które zadowolą każdego użytkownika swojego pierwszego wózka.

Jeśli twój stan wymaga opiekuna wybierz spokojniejszy wózek w którym będziesz mógł od

czasu do czasu przemieścić się na nim lub pomagać opiekunowi na spacerze. Takim wózkiem jest Vermeiren D200 lub V300 z uwagi na duża gamę opcji i możliwość zainstalowania napędu Hemi. Nie jest to szczyt marzeń ale pamiętaj! Wybieraj wózki do swoich możliwości a nie do ambicji.


Jeśli potrzebujesz porady przed zakupem lub jeśli jesteś zainteresowany skontaktuj się z nami. Dostaniesz kontakt na najlepszego specjalistę w Twojej okolicy. KONTAKT


Jeśli Twój stan zdrowia nie pozwala Ci na samodzielne poruszanie się na wózku z Napędem Hemi, rozważ możliwość zakupu wózka elektrycznego.

51 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page